Przed podjęciem decyzji o zakupie mini dyktafonu należy ustalać :
~ Czy nagranie jest wykonywane w jednym pliku co bardzo utrudnia odsłuch. Nagrania w jednym pliku realizowane są w mini dyktafonach z aktywacją głosem. Często zdarza się że nagrany plik ze względu na swoją dużą pojemność nie może być odtwarzany na popularnych komputerach.
~ Nagranie powinno być podzielone na mniejsze części i opisane datą i godziną jego wykonania. Pozwala to na szybkie zidentyfikowanie właściwego pliku z interesującym nas nagraniem.
~ Gwarancja dobrego nagrania z odległości 10-25 m jest marketingowym oszustwem. Popularne dyktafony w akceptowalnych cenach przez tzw. przeciętnego „Kowalskiego” prawidłowo nagrywają z odległości ok. 4-6 m. Należy także pamiętać że jakość nagrania zależy:
- od akustyki pomieszczenia w którym wykonywane jest nagranie
- mocy sygnału nagrywanego
- mocy sygnału zagłuszającego (radio, telewizor)
- ukrycia mini dyktafonu
~ Aktywacja głosem nagrania posiada wiele mankamentów i nie należy jej stosować. W praktyce oszczędności są pozorne i bardzo utrudniają późniejsze odsłuchiwanie wykonanych nagrań.
~ Nagranie z aktywacją jest wykonane w jednym pliku co utrudnia jego odsłuch.
~chowając mini dyktafon z aktywacją wymuszamy wyższy poziom sygnału aktywującego i dyktafon może się nie włączyć w decydującym momencie.
~ W praktyce czas nagrania zależy od pojemności akumulatora.
~ W pamięci 4 GB można nagrać ok. 70 godzin pod warunkiem że akumulator posiada pojemność ok. 400 mA. Pamięć 16 GB umożliwia nagranie ok. 280 godzin pod warunkiem, że pojemność akumulatora jest na poziomie ok 2000 mAh.
Dodatkowe informacje dotyczące odczytu mini dyktafonów można uzyskać na stronie Euro-Soft
